Domů Nezařazené Bílý semafor navzdory nárůstu případů. Vážnější situace je ve dvou okresech

Bílý semafor navzdory nárůstu případů. Vážnější situace je ve dvou okresech

156
0

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí aktualizovalo mapu pohotovostních stupňů podle rizika nákazy nemocí covid-19. Zelená barva zůstala jen v Praze a Frýdku-Místku.

Denní přírůstky covidu-19 minulý týden rekordně stoupaly – ve všedních dnech se pohybovaly od pondělních 209 až do pátečních 323 pozitivních testů. Páteční nárůst byl zároveň celkově třetí nejvyšší od začátku epidemie, více případů přibylo naposledy 3. dubna, a to 334.
Nově aktualizovaný semafor mapující současnou epidemiologickou situaci v zemi přesto vypadá více optimisticky než ten z minulého týdne, který hlásil celkem devět okresů v zelené barvě – tedy bez komunitního šíření, ale s lokálními ohnisky. Nyní zůstaly takové okresy jen dva – Praha a Frýdek-Místek.

Aktuálně nejvyšší počet lidí s covidem-19 na 100 tisíc obyvatel je ve Frýdku-Místku (203 na 100 tisíc), Praha má počet nižší (89 na 100 tisíc). Nejvyšší počet nově diagnostikovaných za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel zaznamenal opět Frýdek-Místek (82,9 na 100 tisíc), Praha méně (24,9 na 100 tisíc).

Počet případů není všechno
Jak je možné, že se situace epidemiologicky zlepšila navzdory vyšším nárůstům nově nakažených z minulého týdne?
Roli při posuzování dat hraje vícero faktorů – epidemiologové společně s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou hodnotí nejen počty nově nakažených, ale například i to, zda přibývá hospitalizovaných nebo do jaké míry jsou známy zdroje nákazy. Sleduje se také eskalace trendů a forma šíření nemoci, riziko pro zranitelné skupiny obyvatel, podíl hospitalizovaných nebo kapacity intenzivní lůžkové péče.
„Epidemie covidu-19 je stále pod kontrolou a bez komunitního přenosu. V současnosti posilujeme linky na hygienických stanicích, kapacitu odběrových míst a laboratoří a celkový systém chytré karantény. Situaci neustále monitorujeme a vyhodnocujeme další opatření. Jsme neustále v kontaktu s krajskými hygienickými stanicemi, které na základě jednotlivých stupňů rizik zavádí příslušná opatření v lokálních ohniscích, případně v regionech,“ uvedla hlavní hygienička Rážová.

Kolísavá Praha
Aktuálně zeleně zbarvená Praha na hraně rizika komunitního šíření dlouhodobě kolísá. Podle údajů ministerstva pouze cca 17 % zjištěných nákaz nemá jasně určitelný původ, a tak situaci i přes vysoký počet nově diagnostikovaných pacientů hodnotí jako kontrolovanou.
„Jelikož rizikové trendy neeskalují a není patrný trend v nárůstu rizika pro zranitelné skupiny obyvatel, byl pro Prahu vydán stupeň pohotovosti I,“ dodává ministerstvo.

Mezi ohroženými
Podle ministerstva se situace uklidňuje i v Moravskoslezském kraji. Jediným okresem, u kterého se situace nevyvíjí pozitivně, je stále Frýdek-Místek. Podle Rážové tam jsou významné nárůsty počtu nově diagnostikovaných a výskyt nových významných ohnisek ohrožujících i zranitelné skupiny obyvatel. Přesto okres zůstává v zelené barvě.

„Dochází zde k zásahu do zranitelných skupin obyvatel bez nárůstu počtu hospitalizovaných vyžadujících intenzivní péči. Epidemiologická situace je pod kontrolou, nejedná se o plošné šíření regionálního rozsahu,“ vysvětlila Rážová.

Dodává, že celkově hraje při posuzování situace roli 25 parametrů, které jsou výsledkem týdenního souhrnu nad denními sledováními. „Konečné rozhodnutí o daném stupni pro danou oblast je výstupem odborné expertizy epidemiologů a hygieniků,“ dodala hlavní hygienička ČR s tím, že velkou roli v něm hraje posouzení rizika komunitního přenosu, tedy rizika nekontrolovaného šíření v populaci, při kterém příslušná krajská hygienická stanice neurčí původ podstatného podílu zjištěných nákaz.

Facebook komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno