Domů Nezařazené Bude nové rouškovné vyšší nebo vůbec nebude?

Bude nové rouškovné vyšší nebo vůbec nebude?

1769
0

Ministr zdravotnictví  Jan Blatný doporučuje, nošení respirátorů. Zajistit si zásoby respirátorů je ovšem velice drahá záležitost, proto je zde otázka kde na to lidé vezmou peníze a zda jim tedy vláda nevyšší rouškovné, pokud se bude opět seniorům vyplácet. Podle ministerstva vše závisí na na vyvinutí ekonomické situaci v příštích měsících.

Ministr Blatný v pátek vyzval Čechy, aby nosili respirátory FFP2. „Uvědomujeme si, že pořízení těchto respirátorů je finančně nákladné. Není potřeba nyní chodit do obchodů a vykupovat FFP2 respirátory,“ prohlásil. Pokud ale lidé můžou, měli by je už nyní nosit alespoň do obchodů a MHD.

Pokud by lidé dali na radu a kupovali by si pouze respirátory, pocítila by to jejich peněženka. Proto se neví kde nízkopříjmové skupiny, mezi které patří i většina seniorů, na to seženou peníze.

Ve hře je nyní další rouškovné. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na začátku týdne prohlásila, že pokud v tomto roce porostou ceny a lidé budou mít výdaje kvůli situaci ohledně koronaviru, navrhne další mimořádný příspěvek pro důchodce.

V prosinci každý důchodce obdržel od státu jednorázově pět tisíc korun. Respirátor je mnohem dražší a je nutné ho často měnit, proto by s touto částkou sotva vystačili. Redakce TN.cz proto oslovila ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), zda bude prosazovat vyšší příspěvek.

Úřad to sice nevyloučil, na takové otázky je ale podle něj ještě brzy. „Jsme teprve na začátku roku a případný návrh na další „rouškovné“ se bude odvíjet o vývoje ekonomických ukazatelů v příštích měsících,“ vysvětluje mluvčí MPSV Vladimír Dostálek.

Slovo rouškovné je v uvozovkách jak opakovaně zdůrazňovala Maláčová, nejednalo se o peníze určené na roušky ale o kompenzaci vysoké inflace a zvýšených nákladů.

Maláčová brzdí nadšení, rouškovné chce řešit až za několik měsíců!

Výše rouškovného a to, zda vůbec bude opět bude, není zatím jasné.  „Asi to bude zklamání, ale máme 19. ledna a ta diskuse bude na pořadu v létě, tak jako se vždy v létě diskutuje o valorizaci důchodů,“ řekla před několika dny v živém vysílání TV Nova Maláčová.

Zdroj: covid2019.cz

Facebook komentáře