Domů Nezařazené Čeští vědci hlásí – otestovali jsme novou protilátku proti covidu, která brání...

Čeští vědci hlásí – otestovali jsme novou protilátku proti covidu, která brání viru mutovat

2014
0

Češi provedli testy na novou „dvojitou protilátku“, která podle nich účinně chrání před virem SARS-CoV-2 i všemi jeho testovanými variantami. A také zabraňuje mutaci koronaviru.

Protilátku vyvinuli švýcarští vědci z Biomedicínského výzkumného ústavu v Bellinzoně (IRB), jejich čeští kolegové z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích a Českého centra pro fenogenomiku v centru BIOCEV ve Vestci v okrese Praha-západ ověřovali účinnost protilátky v preklinické studii.

Pro vývoj této nové látky použili švýcarští vědci protilátky od pacientů, kteří již covid-19 prodělali. Léčba, která je založena na podávání protilátek je sice účinná, naráží ale na dva hlavní problémy. První problém je takový, že protilátka musí zabírat proti právě vyskytujícím se variantám viru a za druhé musí zabránit virovým mutacím.

Zacílení na dvě místa ve viru

„Problém jsme vyřešili spojením dvou přirozených protilátek do jedné molekuly zvané bispecifická protilátka, která cílí na dvě různá virová místa současně,“ vysvětlil Luca Varani, vedoucí týmu ze švýcarského institutu IRB.

Právě zacílení na dvě nezávislá místa ve struktuře viru představuje inovaci, která znemožňuje viru vyvíjet si rezistenci proti léčbě.

„I když virus může mutovat, a vyhnout se tak útoku jedné protilátky, prokázali jsme, že nedokáže uniknout dvojitému působení naší bispecifické molekuly,“ doplnil Varani. Za pomoci superpočítačových simulací mohou vědci poté molekulu zdokonalit.

Účinkuje i proti britské mutaci

Preklinické testování probíhalo od loňského listopadu v českobudějovických laboratořích Biologického centra AV ČR. Studie potvrdila, že tzv. bispecifická protilátka zneškodňuje SARS-CoV-2 i jeho varianty, také i nedávnou zjištěnou britskou mutaci.

Kombinace účinku a celkové charakteristiky, vytváří z nové protilátky ideálního kandidáta pro klinickou studii u lidí, tvrdí vědci. Může nejen podpořit léčbu pacienta se slabou imunitní odpovědí, ale zároveň může fungovat i jako prevence.

„Ve zvířecím modelu covid-19 poskytuje jediná injekce bispecifické protilátky okamžitou ochranu před onemocněním, která může trvat týdny nebo měsíce. Protilátka účinně snižuje virovou zátěž v plicích a zmírňuje zánět,“ potvrdil Daniel Růžek z Biologického centra AV ČR a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně, který vedl preklinické testování protilátek na zvířatech.

Myší model senzitivní pro infekci koronavirem připravili odborníci v Českém centru pro fenogenomiku po konzultaci s virology, kteří nemohli žádný vhodný model najít. Běžná laboratorní myš nelze podle vědců použit na výzkum koronaviru, jelikož je k nemoci celkem rezistentní.

„Námi vyvinutý myší model je poměrně unikátní i ekonomický a velmi dobře reprezentuje těžké případy nemoci, které pozorujeme u člověka, jako např. zánětlivé odpovědi v plicích a podobně,“ uvedl Radislav Sedláček, vedoucí Českého centra pro fenogenomiku při Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV.

Bispecifická protilátka byla vyvinuta v rámci výzkumného konsorcia ATAC,, která byla financovaná v dubnu roku 2020 Evropskou komisí v reakci na pandemii covid-19. Mezi jeho další členy patří nemocnice San Matteo v Pavii, Karolinska Institute, Braunschweig University a Společné výzkumné středisko Evropské komise.

Zdroj: www.novinky.cz

 

 

 

Facebook komentáře