Domů Nezařazené Čínská vakcína účinkuje pouze na 50,4 procent!

Čínská vakcína účinkuje pouze na 50,4 procent!

1514
0

Čínská vakcína proti koronaviru CoronaVac od společnosti Sinovac Biopharm prokázala při posledních testech v Brazílii účinnost jen 50,4 procenta. To je lehce nad potřebnou 50procentí hranicí, aby mohla být schválena podle metodiky Světové zdravotnické organizace (WHO), kterou se země řídí. Oproti minulému týdnu jsou údaje mnohem nižší. Vakcínu CoronaVac si objednala Brazílie, Indonésie, Turecko a Singapore.

Pro brazilskou vládu jsou výsledky účinku vakcíny velice špatné. Ta plánuje při očkování použít právě vakcínu od Sinovaku. Pod velkým tlakem kritiky je také středisko Butantan, kde se vakcína testovala.

Vědci z Butantanu, kteří se podíleli na testování vakcíny, minulý týden zveřejnili, že vakcína ochrání před „středními až vážnými” průběhy nákazy s „klinickou účinností“ 78 procent. Ovšem neuvedli, jak vakcína účinkuje na lidi, kteří mají velmi slabé příznaky skoro až nulové.

Důvěra ve vakcínu dostala další ránu

V úterý uvedl ředitel Butantanu Ricardo Palacios podle agentury Reuters, že po zahrnutí údajů od skupiny lidí, kteří očkování dostali a u kterých se objevily „velmi mírné příznaky nákazy” a nepotřebovali pomoc lékaře, účinnost klesla na 50,4 procenta.

Palacios take dodal, že nikdo z dobrovolníků, kteří byli očkování CoronaVakem, nemusel být hospitalizován. Nadále zdůraznil, že středně těžkým a závažným případům nemoci vakcína dokázala stoprocentně předejít.

Nová situace, která přinesla nová čísla, podkopala důvěru v tuto vakcínu. Již zmíněnou vakcínu dříve kritizoval prezident Jair Bolsonaro, když zpochybňoval její původ.

Mikrobioložka Natalia Pasternaková kritizovala radostné prohlášení Butnatanu z minulého týdne, nicméně dodala: „Máme dobrou vakcínu. I když to není nejlepší vakcína na světě.“

Vakcína sice pomůže Brazílii s krizí, ale potrvá to delší dobu, jestliže před mírným průběhem nemoci ochrání jen omezeně.

 

ZDROJ: www.novinky.cz

Facebook komentáře