Domů Nezařazené Index rizika epidemie covidu klesl – je nejnižší od začátku roku.

Index rizika epidemie covidu klesl – je nejnižší od začátku roku.

36
0

Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, dnes klesl z úterních 84 bodů na 81 bodů ze sta. Index je proto nejnižší od začátku nového roku. I přesto se držíme na nejvyšší  úrovni pátého stupně pohotovosti PES. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Klesly všechny ukazatele pro výpočet indexu.

Reprodukční číslo nám kleslo z 1,12 na 1,01. Pokud se reprodukční číslo dostane pod 1, můžeme to začínat pokládat za začátek zpomalovaní šíření nemoci, protože ukazuje, že jeden nakažený člověk v průměru nakazí měné než jednoho dalšího člověka. Podle statistik ministerstva se v posledních dnech snížily denní počty nově nakažených případů covidem-19 ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne. Toto pondělí bylo o čtvrtinu méně nově nakažených oproti minulému týdnu.

Rizikové skóre PES se vypočítává z reprodukčního čísla a také z údajů o průměru počtu nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenního průměru nakažených mezi seniory a podílu hospitalizovaných lidí s covidem-19, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. Tyto již zmíněná kritéria poklesla ve srovnání s minulým úterým. Například podíl hospitalizovaných, u nichž nákaza nebyla prokázána před hospitalizací, klesl z 52 na 51 procent.

Rizikové skóre PES se na úroveň nejvyššího stupně pohotovosti dostalo už 18. prosince 2020. Vláda se poté 27. prosince rozhodla zpřísnit opatření ze čtvrtého na pátý stupeň. Od tohoto okamžiku v Česku stále platí stupeň pohotovosti 5. Jediná výjimka nastala po vánočních svátcích, kdy na tři dny index klesl na úroveň čtvrtého stupně. Ovšem od 30. prosince je index opět nad hranicí nejvyššího stupně PES, který činí 76 bodů. Index se v lednu dokonce vyšplhal na 90 bodů, což byla nejvyšší hodnota od jeho zavedení v minulém roce na podzim.

Kraje v Česku začaly testovat centrální registrační systém pro očkování proti covidu-19, který se má v pátek otevřít nejdříve pro lidi starší 80 let. Někteří hejtmani nejsou spokojeni s jeho fungováním. Dnes bude vláda projednávat metodiku očkování, podle toho jak ji připravilo ministerstvo zdravotnictví. Tímto tématem se bude zřejmě zabývat i Ústřední krizový štáb.

 

ZDROj: covid2019.cz

 

Facebook komentáře