Roušky z nanovlákna
Kdy zmizí koronavirus, aneb kdy bude dostupný lék na koronavirus?
Roušky z nanovlákna

Kdy zmizí koronavirus, aneb kdy bude dostupný lék na koronavirus?

Celý svět se snaží spolupracovat na tom, aby se šíření koronaviru zabránilo co nejefektivněji. Nicméně Vlády jednotlivých zemí k tomu přistupují nejednotně a po svém. Oficiální lék k dispozici prozatím není. Jsou však náznaky úspěšných testů zdravotnických laboratoří. Nejblíže je společnost Gilead Sciences s léčebným přípravkem remdesivir, který byl původně vyvinutý proti ebole.

Vláda ČR dne 15. 3. 2020 od 23:00 vydala omezení volného pohybu na území ČR s výjimkami platný od 16. 3. 2020 do 24. 3. 2020. Tímto chce Vláda ČR zabránit a snížit pravděpodobnost šíření koronaviru mezi občany. Občané, kteří jsou nakaženi koronavirem, jsou v domácí karanténě a ve většině případů se nemoc projevuje mírným průběhem.
V zdravotních laboratořích probíhá nepřetržitý výzkum vakcíny a léku proti koronaviru a vybírají se dobrovolníci, kteří se nechají nakazit a testovat průběh nových léčiv.

Lék na koronavirus již v dubnu?

Nejblíže k nalezení léku je americká společnost Gilead Sciences, která úspěšně otestovala léčebný přípravek remdesivir, který byl vyvinut proti ebole. „Gilead aktivně diskutuje s vědci a klinickými lékaři ve Spojených státech a Číně ohledně vypuknutí koronavirové epidemie a potenciálu remdesiviru jako účinné léčby,“ uvedl pro agenturu Reuters mluvčí společnosti.

Co je remdesivir?

Vývoj léku přímo proti novému typu koronaviru může trvat celé roky, výhodou remdesiviru je to, že již byl na lidech testován. Léčebný přípravek remdesivir byl s dalšími léčivy testován v roce 2015 na pacientech s ebolou s žádnými zásadními vedlejšími účinky. U eboly byly účinnější jiné léky a epidemii se podařilo zdárně potlačit. Nicméně studie ukázaly, že remdesivir může fungovat proti širokému spektru koronavirů (MERS a SARS). Tato látka navíc nezpůsobuje mutaci virů a funguje tak, že blokuje rozmnožování viru a tím brání viru v šíření jeho genetické informace.

Nicméně je však potřeba brát v úvahu, že je to zatím stále jen experimentální látka, která není oficiálně schválená a prohlášena za lék. Nastává tedy boj s byrokracií a doufejme, že tlak vědců na vládní činitele uspíší schválení léku.

Proběhl již první test

Dle agentury Bloomberg společnost Gilead Sciences provedla test na 35 letém pacientovi ve státě Washington nakaženého koronavirem. „Cítili jsme, že výhody tohoto léku převyšovaly potenciální rizika, která mohla být spojená s jeho užíváním,“ řekl Jay Cook, vedoucí Medical Centre v Everettu nedaleko Seattlu.

Zápal plic se u pacienta zlepšil během 24h a to bez projevu vedlejších účinků. Tato zpráva byla publikována vědci v odborném časopise New England Journal of Medicine.

Další úspěchy prvních testů z Thajska

71 leté čínské pacientce ve vážném stavu byla podána kombinace dvou antivirotik, které jsou běžné používány proti AIDS s přípravkem oseltamivir, což je lék na chřipku, a stav ženy se zlepšil po 48 hodinách od podání léků. Čína nyní testuje léky proti AIDS a ruští vědci se shodují, že tato cesta je nadějná v boji proti koronaviru.

O dalším potenciálním léku se můžete dočíst zde.

Sdílet tento článek