Domů Nezařazené Máme dva měsíce, pak tu bude vlna britské mutace, varuje expert

Máme dva měsíce, pak tu bude vlna britské mutace, varuje expert

1837
0

Nová varianta SARS-CoV-2, takzvaná britská mutace, se šíří už i v Česku. Od klasické verze se především liší tím, že je více nakažlivá. Co to bude pro nás znamenat a je potřeba zpřísnit protiepidemický systém?

Britská mutace je o 40 až 70 procent nakažlivější, domnívá se docent Luděk Berec, který je prorektorem Jihočeské univerzity, pracovníkem Biologického cena Akademie věd ČR a spoluautorem původní verze protiepidemického systému. Odborníci se zatím neshodli na přesném údaji.

„Vyšší nakažlivost – za předpokladu, že jeho ostatní vlastnosti jsou stejné – poskytuje britskému kmenu konkurenční výhodu, neboť při stejném množství kontaktů nakaženého člověka se zdravými ten s vyšší nakažlivostí v průměru nakazí více z těchto kontaktů,“ popisuje.

„Reprodukční číslo je přímo úměrné nakažlivosti. Reprodukční číslo nového kmene je tedy o stejné procento vyšší než reprodukční číslo aktuálního kmene. Je-li například v některém čase reprodukční číslo aktuálního 0,9 a nakažlivost nového kmene je řekněme o 50 % vyšší, reprodukční číslo nového kmene bude 0,9 × 1,5 = 1,35,“ vysvětlil odborník pro Seznam Zprávy.

Znepokojivé zprávy o šíření mutace vyvolaly spekulace o tom, jak velké riziko z toho plyne a zda aktuální opatření mohou epidemii efektivně brzdit. Další ze spoluautorů výpočtu rizikového skóre PES Jan Kulveit uve, že je zapotřebí upravit opatření v pátém stupni ve kterém se v současné době nacházíme, podle něj by se měl dokonce připravit šestý stupeň.

„PES nebyl vyvíjený s ohledem na novou mutaci ani index rizika ani opatření. Ani úroveň pět nemusí stačit na to, aby ‚britskou‘ verzi brzdila,“ napsal Kulveit, který se modelování globálních rizik profesně věnuje.

Podle Luďka Berce je jasné, že mutace převládne, pokud se R nového kmene bude dostatečně dlouho udržovat nad hodnotou 1 bez ohledu na R původního kmene.

„Podle mých zjednodušených výpočtů by měl nový kmen v naší populaci při současných podmínkách převážit cca za 60 dní, tedy přibližně za dva měsíce, zhruba to odpovídá i situaci v Británii,“ míní Berec.

„Model také předpovídá, že pokud nebude hodnota R nového kmene držena pod 1, dojde k vlně nového kmene. Tato samostatná vlna nového kmene se však může a nemusí v celkovém počtu nakažených projevit, může se projevit pouze jako velmi pomalé klesání aktuální vlny, vše závisí na vývoji hodnot R v budoucnu, tedy na změnách stupňů PES a rychlosti očkování,“ tvrdí odporník.

Podle něj, není důvod k větším obavám. Populace není vůči viru tak náchylná, jako byla pár měsíců nazpátek, velká část již covid-19 prodělala a další bude během následujících měsících již očkována.

„Snížení stupně PES případnou čtvrtou vlnu zvýrazní, rychlejší očkování naopak oslabí. Model nicméně naznačuje, že i kdyby se vlna nového kmene projevila v celkovém počtu nakažených jako opravdová vlna, bude s velkou pravděpodobností výrazně menší než vlna aktuální,“ popisuje.

EU se připravuje 

Podle Berce v současné době není namístě zavádět šestý stupeň PES. Zdůrazňuje ale jiné možnosti – například finančně motivovat firmy, aby se nebály posílat zaměstnance na testy, stejně jako finančně motivovat jednotlivce, aby se nechali testovat, hlásili kontakty a zůstávali v karanténě či izolaci, aniž by jim přitom hrozil výpadek příjmů. Další cestou je i co nejrychlejší očkování.

„Upřímně, pořád je obrovský potenciál v individuálním chování každého z nás. Vím, že je to už pro mnohé otravné, ale každý stále máme možnost volby – chovat se rizikově, nebo ne, a to i pokud jsme v práci. Tajně otevřené hospody ničemu nepomůžou,“ dodává vědec.

Ministerstvo zdravotnictví zatím nemá v plánu zavádět přísnější opatření kvůli nové mutaci koronaviru. Šéf resortu Jan Blatný uvedl, že je třeba pravidla harmonizovat napříč Evropskou unií. „Máme několik měsíců na to, abychom zásadně zareagovali. Zásadním zareagováním je udržování opatření, očkování a snaha co nejdříve proočkovat tu nejrizikovější populaci,“ dodal.

Rakousko a Německo již zavádí povinné chirurgické roušky nebo respirátory třídy FFP2 v obchodech a v MHD.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová sdělila, že Evropská unie zavede kategorie rizikových zemí, jejichž občani budou muset podstoupit test, pokud budou chtít vycestovat do zahraničí.

Podle dosud jištěných informací, by britská mutace neměla být odolná vůči očkování. „Dosud zjištěné změny v nové variantě koronaviru nejsou tak zásadní, aby unikaly adaptivní imunitní odpovědi jedince očkovaného aktuálními vakcínami proti covidu-19 a ohrožovaly jej onemocněním navzdory očkování,“ sdělil již dříve pro Seznam Zprávy virolog Libor Grubhoffer.

Mutace z Brazílie a JAR

Britská varianta SARS-CoV-2 ale není jedinou mutací, která se v poslední době vyskytla. Začátkem ledna se začaly objevovat informace o jihoafrické variantě označována jako 501. V2, která může být pro nás nebezpečnější než již zmíněná britská mutace.

Světová zdravotnická organizace popsala, že varianta z JAR obsahuje stejně jako takzvaný britský kmen viru například mutaci N501Y, kterou vědci spojují s možností snazšího šíření viru. Kromě toho by ale podle zatím nepotvrzených dat mohla způsobovat i větší virovou nálož, větší množství těžších případů mezi mladými a zvýšenou odolnost proti protilátkám.

Kromě toho může varianta z JAR snížit účinnost léčby pomocí plazmy od uzdravených pacientů.

„(Varianta) 501.V2 vykazuje podstatné nebo úplné vyhýbání se neutralizujícím protilátkám v plazmě z pacientů, kteří prodělali covid-19,“ napsal tým vědců ze tří jihoafrických univerzit.

Výzkumníci ve studii zveřejněné na platformě bioRxiv dodávají, že jejich zjištění „upozorňují na možnost další infekce i po prodělání covidu-19 a mohou předznamenat sníženou účinnost současných vakcín“. klinické testy určí jak jsou vakcíny účinné proti jihoafrické mutaci.

Před několika dny se opět objevila nová mutace a to konkrétně brazilská. Zatím se toho o ní příliš neví, jelikož ale obsahuje některé stejné mutace jako britská verze VUI 202012/01 a jihoafrická 20C/501Y.V2, vzbuzuje obavy, že by mohla i ona způsobovat zrychlení šíření viru nebo být odolnější proti protilátkám.

Zdroj: www.seznamzpravy.cz

 

Facebook komentáře