Domů Nezařazené Přijde zpřísnění opatření? Došlo k nárůstu velkokapacitních očkovacích center.

Přijde zpřísnění opatření? Došlo k nárůstu velkokapacitních očkovacích center.

485
0

Ve středu od 7:00 je naplánované další mimořádné jednání vlády. Ministr zdravotnictví Jan Blatný si přeje na tomto jednání probrat finální verzi metodického pokynu očkování, na který měly připomínky kraje. V Česku mají vznikat i další vysokokapacitní vakcinační centra.

V Česku se v současné době očkuje vakcínou Pfizer. Nyní již dorazily první dávky vakcíny Moderna, která v první řadě zamíří do Moravskoslezského kraje. Na dodání dalších dávek vakcíny si musíme počkat. Vedle toho vláda vyhlíží i nová data týkající se aktuální pandemické situace.

Blatný varoval před zpřísněním opatření

Ministr zdravotnictví Jan Blatný již v pondělí kladl důraz, že epidemická situace v ČR není dobrá. „V současné době jsme ve stavu rizika číslo 5 a pravděpodobně v něm ještě nějakou dobu budeme,“ pronesl na začátku týdne Blatný.

„Upozorňuji na to, že se podívejme do našich nemocnic. V současné době v žádném případě není možnost hovořit o nějakém rozvolňování a teprve tento týden uvidíme, jak se situace vyvíjí dál,“ varoval v pondělí.

„Pokud se týká diskuze o tom, zda opatření mohou být ještě přísnější, tak ano, tato diskuze probíhala (…) Konkrétní návrhy zatím nepadly, věřím, že to nebude potřeba, vyloučit to určitě nelze,“ sdělil Blatný s tím, že právě do středy musíme počkat, zda se situace zlepší nebo naopak.

Plán na 100 tisíc naočkovaných

V současné době probíhá očkovaní zdravotníků v nemocnicích, sociálních službem a jejich klientů seniorů. Stále se ovšem připravují i očkovací podmínky pro další skupiny a zajisté i pro veřejnost. V jednotlivých krajích mají vyrůst různá velkokapacitní očkovací centra. Ty jsou důležitá z důvodu, že se vakcína neočkuje pouze jednou, ale je potřeba aby lidé dostali i druhou dávku.

„Je velmi reálné oočkovat v případě, že bude dostatek vakcín, kolem 100 tisíc osob denně, už jen proto, že třeba 50 tisíc jsou schopni oočkovat praktičtí lékaři (…) Je jich kolem pěti tisíc, mohou naočkovat zhruba 10 osob denně ve chvíli, kdy budou mít dostatek vakcín. K tomu jsou ona velkokapacitní centra a více než 200 center standardních,“ uvedl v pondělí Blatný.

V Praze očkování v části O2 areny

„O2 arena určitě z principu je jednou z možností, kde by se takováto akce dala velmi dobře udělat,“ sdělil Blatný.

Blatného slova potvrdil i premiér Andrej Babiš „Jedno z velkokapacitních očkovacích center vyroste v Praze v O2 universum,

V Budějovicích už staví

Jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba přišel s vlastní krajskou strategií na velkokapacitní očkování.

„Tempo je zatím velmi pomalé proti tomu, co potřebujeme, když budeme chtít naočkovat veřejnost, a na to budeme potřebovat to vysokoprůtokové vakcinační centrum v každém okrese,“ řekl Kuba v Epicentru na Blesk.cz.

Stavba vakcinačního centra v Českých Budějovicích započala v úterý, naočkováno by v něm mělo být tisíce lidí denně.

Stavba vakcinačního centra by měla probíhat i na Brněnském výstavišti. „Jsem rád, že stát krajům dává celkem volnost. Je mi už celkem jedno, co bude na papíře – zařídíme se tak, aby nám vakcíny nezůstávaly v mrazáku a očkování frčelo,“ poznamenal k tomu jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Blatný k připomínkám krajů poznamenal: „Nejčastějších asi 15 stran připomínek bylo to, že všichni chtějí být první. To je dobře, tomu jsme rádi, že je takový zájem o očkování, a myslím si, že vakcína je bezpečná, velice dobře fungující, a myslím si, že to samo o sobě je velice dobrou podporou, vlastně kampaní pro podání té vakcíny.“

Zdravotníci v první řadě

Vláda by měla ve středu schvalovat definitivní verzi strategie, bylo v prioritní skupině označené 1A zhruba 620 000 lidí.

Měli to být zdravotníci pečující o nakažené covidem-19 v nemocnicích (76 000), zaměstnanci a klienti domovů pro seniory (92 000) a lidé nad 80 let (440 000). Podle Blatného budou mít přednost v očkování zdravotníci, kteří jsou ve styku s nakaženými. Celkově ve zdravotnictví pracuje 200 000 lidí.

Rezervační systém již v pátek

Již tento pátek 15. ledna se má začít spouštět rezervační systém na očkování. Přednost budou mít však občané ve věku 80+.

„Já za sebe říkám, že my budeme hodně preferovat, abychom vytvořili jihočeské call centrum, kde budeme těm seniorům pomáhat se přihlásit. Já úplně nevidím ideální, že by se senioři v 80 a více letech měli přihlašovat do nějakého on-line systému, on by jim měl poslat nějaký PIN a oni si tam pak hledali nějaký časový slot, to si vůbec neumím představit,“ podotkl k tomu Kuba.

„Bude k dispozici on-line registrační formulář. Babičkám a dědečkům, kteří to nezvládnou vyplnit sami, jistě pomohou děti či vnoučata. K dispozici bude i telefonní linka 1221. A registrovat se půjde i přes praktické lékaře,“ uvedl v úterý twitterový profil Chytré karantény.

Kraje dostaly přístup do systému již v úterý, bohužel se tam vyskytly nesrovnalosti. Vedení Středočeského kraje zjistilo, že z 15 očkovacích míst má v něm zanesených pouze 5.

Předobjednané vakcíny pro 10 milionů lidí?

Od 1. února má být rezervační systém spuštěn již pro všechny občany. Bude ovšem dost vakcíny?

„Když bych měl sečíst všechny vakcíny, které v současné době jsou buď už objednány, anebo jsou předdomluveny, tak máme vakcíny pro více než 10 milionů lidí. Už teď je vakcína úplně pro všechny osoby v ČR,“ uvedl ministr Blatný v pondělí. „Cílem je, aby v průběhu léta nebo pozdního léta bylo naočkováno kolem 5 milionů osob,“ dodal.

 

ZDROJ: www.blesk.cz

 

Facebook komentáře