Domů Nezařazené Slánská nemocnice hlásí „dosud nevídanou“ agresivitu šíření britské mutace.

Slánská nemocnice hlásí „dosud nevídanou“ agresivitu šíření britské mutace.

1756
0

Slánská nemocnice bojuje s nedostatkem personálu kvůli covidu-19. V současné době je nejvíce zasažená za celou dobu pandemie. Nemocnice v pondělí uvedla, že se jedná o tzv. britskou mutaci.

V prvních týdnech nového roku se v nemocnici nakazilo 65 zdravotníků, především z klíčových oddělení. „Laboratorní vyšetření potvrdilo, že dosud nevídanou agresivitu šíření korovaviru mezi personálem Nemocnice Slaný má na svědomí tzv. britská varianta viru SARS-CoV-2,“ uvedla v pondělí nemocnice na webu.

V nemocnici pracuje celkem 400 zdravotníků, zahrnuje to ale například i farmaceuty a laboranty.

„Nemocnice Slaný je dnes skutečně na hraně svých možností – denně dostávám informace o dalších nakažených sestrách a lékařích,“ popisoval minulý týden ředitel nemocnice Štěpán Votoček.

Dále dodal, že část oddělení, například interní jednotka intenzivní péče a rentgen, fungují v nouzovém režimu a uzavřena byla také řada ambulancí. „Bez pomoci armády a dobrovolníků by se zhroutila i lůžková péče,“ dodal Votoček.

Britská mutace se šíří mnohem rychleji než běžná varianta. Jan Blatný ministr zdravotnictví v pondělí uvedl, že hlavní je, aby ČR měla vždy dostatečnou kapacitu v nemocnicích.

To je také důvod, proč se stalé nerozvolňuje.

Blatný dále naznačil, že v případě dalšího šíření je možné zpřísnit. Například by nebyl umožněn styk se širší rodinou nebo by se zastavila výroba v podnicích, přiznal však, že moc dalších opatření, které by šlo přidat, už není.

Mutace viru nevzbuzují obavy nejen v ČR. Steffen Steibert mluvčí německého kabinetu v pondělí varoval, že lidé musí být připraveni na rychlé šíření nakažlivější mutace. Situaci přirovnal k „temnému mraku“. Podle Institutu Roberta Kocha bylo v zemi dosud zjištěno 70 pozitivně testovaných na novou mutaci koronaviru, které byly poprvé odhaleny v Británie a v Jihoafrické republice.

Uvolňování protiepidemických omezení se tak vzdaluje a hromadné očkování se stále více stává závodem s časem, napsala agentura DPA.

Zdroj: www.novinky.cz

Facebook komentáře