Roušky z nanovlákna
Účinný lék na koronavirus? Pomoci by mohl lék na malárii Plaquenil.
Roušky z nanovlákna

Účinný lék na koronavirus? Pomoci by mohl lék na malárii Plaquenil.

Tento lék se používá jako antimalarikum již řadu let. Nyní ve švédských laboratořích probíhá testování léku Plaquenil na pacientech nakažených koronavirem a očekávání je pozitivní i dle výsledků z Jižní Korei a Francie, kde byl tento přípravek úspěšně aplikován jako experimentální léčba.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo nařízení pro lékaře, platné od 22.3.2020 od 18:00, které zakazuje předepisovat lék Plaquenil a zároveň vydalo pokyny k jeho stažení pro vyšší účel použití a to zejména pro nakažené koronavirem ve vážném stavu, kdy zbývá už jen experimentální léčba.

V Jižní Korei na to šli jinak a experimentálně testovali všechny nakažené těmito antimalariky a tím se jim podařilo pandemii zastavit.

O léku Plaquenil

Lék vyrábí francouzská firma Sanofi Aventis, která dle zveřejněných údajů na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je prodejní cena zhruba 240 korun za balení. Účinnou látkou je hydrochlorochin.

Plaquenil se používá jako antimalarikum a jako pomalu působící antirevmatikum.

Státní zdravotní ústav vydal varování před preventivním užíváním Plaquenilu proti nákaze koronavirem (COVID-19), neboť nebyly důkladně ověřeny možné vedlejší účinky v případech, kdy by se lék bral preventivně a po té došlo k nákaze koronavirem.

Plaquenil mohou předepisovat jen lékaři, kteří se specializují na alergologii, klinickou imunologii, infekční lékařství nebo dětskou či dospělou dermatovenerologii a revmatologii na dobu jednoho měsíce, což jsou 2 balení.

Bohužel i přes to, že ministerstvo zdravotnictví neuvedlo název léku, tak z lékáren tento lék rychle zmizel, jak potvrdili lékárníci v lékárnách Dr.Max, kdy bylo některými dokonce uváděno, že na jeden recept bylo vydáno i 10 balení.

Nicméně výhodou tohoto léku je to, že jakmile se potvrdí ve švédských laboratořích jeho pozitivní účinek proti nákaze koronavirem, tak se nemusí certifikovat a testovat, neboť se již jako lék na malárii používá řadu let a to bez větších vedlejších účinků.

Sdílet tento článek