Domů Blog

Čeští vědci hlásí – otestovali jsme novou protilátku proti covidu, která brání viru mutovat

0

Češi provedli testy na novou „dvojitou protilátku“, která podle nich účinně chrání před virem SARS-CoV-2 i všemi jeho testovanými variantami. A také zabraňuje mutaci koronaviru.

Protilátku vyvinuli švýcarští vědci z Biomedicínského výzkumného ústavu v Bellinzoně (IRB), jejich čeští kolegové z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích a Českého centra pro fenogenomiku v centru BIOCEV ve Vestci v okrese Praha-západ ověřovali účinnost protilátky v preklinické studii.

Pro vývoj této nové látky použili švýcarští vědci protilátky od pacientů, kteří již covid-19 prodělali. Léčba, která je založena na podávání protilátek je sice účinná, naráží ale na dva hlavní problémy. První problém je takový, že protilátka musí zabírat proti právě vyskytujícím se variantám viru a za druhé musí zabránit virovým mutacím.

Zacílení na dvě místa ve viru

„Problém jsme vyřešili spojením dvou přirozených protilátek do jedné molekuly zvané bispecifická protilátka, která cílí na dvě různá virová místa současně,“ vysvětlil Luca Varani, vedoucí týmu ze švýcarského institutu IRB.

Právě zacílení na dvě nezávislá místa ve struktuře viru představuje inovaci, která znemožňuje viru vyvíjet si rezistenci proti léčbě.

„I když virus může mutovat, a vyhnout se tak útoku jedné protilátky, prokázali jsme, že nedokáže uniknout dvojitému působení naší bispecifické molekuly,“ doplnil Varani. Za pomoci superpočítačových simulací mohou vědci poté molekulu zdokonalit.

Účinkuje i proti britské mutaci

Preklinické testování probíhalo od loňského listopadu v českobudějovických laboratořích Biologického centra AV ČR. Studie potvrdila, že tzv. bispecifická protilátka zneškodňuje SARS-CoV-2 i jeho varianty, také i nedávnou zjištěnou britskou mutaci.

Kombinace účinku a celkové charakteristiky, vytváří z nové protilátky ideálního kandidáta pro klinickou studii u lidí, tvrdí vědci. Může nejen podpořit léčbu pacienta se slabou imunitní odpovědí, ale zároveň může fungovat i jako prevence.

„Ve zvířecím modelu covid-19 poskytuje jediná injekce bispecifické protilátky okamžitou ochranu před onemocněním, která může trvat týdny nebo měsíce. Protilátka účinně snižuje virovou zátěž v plicích a zmírňuje zánět,“ potvrdil Daniel Růžek z Biologického centra AV ČR a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně, který vedl preklinické testování protilátek na zvířatech.

Myší model senzitivní pro infekci koronavirem připravili odborníci v Českém centru pro fenogenomiku po konzultaci s virology, kteří nemohli žádný vhodný model najít. Běžná laboratorní myš nelze podle vědců použit na výzkum koronaviru, jelikož je k nemoci celkem rezistentní.

„Námi vyvinutý myší model je poměrně unikátní i ekonomický a velmi dobře reprezentuje těžké případy nemoci, které pozorujeme u člověka, jako např. zánětlivé odpovědi v plicích a podobně,“ uvedl Radislav Sedláček, vedoucí Českého centra pro fenogenomiku při Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV.

Bispecifická protilátka byla vyvinuta v rámci výzkumného konsorcia ATAC,, která byla financovaná v dubnu roku 2020 Evropskou komisí v reakci na pandemii covid-19. Mezi jeho další členy patří nemocnice San Matteo v Pavii, Karolinska Institute, Braunschweig University a Společné výzkumné středisko Evropské komise.

Zdroj: www.novinky.cz

 

 

 

Máme dva měsíce, pak tu bude vlna britské mutace, varuje expert

0

Nová varianta SARS-CoV-2, takzvaná britská mutace, se šíří už i v Česku. Od klasické verze se především liší tím, že je více nakažlivá. Co to bude pro nás znamenat a je potřeba zpřísnit protiepidemický systém?

Britská mutace je o 40 až 70 procent nakažlivější, domnívá se docent Luděk Berec, který je prorektorem Jihočeské univerzity, pracovníkem Biologického cena Akademie věd ČR a spoluautorem původní verze protiepidemického systému. Odborníci se zatím neshodli na přesném údaji.

„Vyšší nakažlivost – za předpokladu, že jeho ostatní vlastnosti jsou stejné – poskytuje britskému kmenu konkurenční výhodu, neboť při stejném množství kontaktů nakaženého člověka se zdravými ten s vyšší nakažlivostí v průměru nakazí více z těchto kontaktů,“ popisuje.

„Reprodukční číslo je přímo úměrné nakažlivosti. Reprodukční číslo nového kmene je tedy o stejné procento vyšší než reprodukční číslo aktuálního kmene. Je-li například v některém čase reprodukční číslo aktuálního 0,9 a nakažlivost nového kmene je řekněme o 50 % vyšší, reprodukční číslo nového kmene bude 0,9 × 1,5 = 1,35,“ vysvětlil odborník pro Seznam Zprávy.

Znepokojivé zprávy o šíření mutace vyvolaly spekulace o tom, jak velké riziko z toho plyne a zda aktuální opatření mohou epidemii efektivně brzdit. Další ze spoluautorů výpočtu rizikového skóre PES Jan Kulveit uve, že je zapotřebí upravit opatření v pátém stupni ve kterém se v současné době nacházíme, podle něj by se měl dokonce připravit šestý stupeň.

„PES nebyl vyvíjený s ohledem na novou mutaci ani index rizika ani opatření. Ani úroveň pět nemusí stačit na to, aby ‚britskou‘ verzi brzdila,“ napsal Kulveit, který se modelování globálních rizik profesně věnuje.

Podle Luďka Berce je jasné, že mutace převládne, pokud se R nového kmene bude dostatečně dlouho udržovat nad hodnotou 1 bez ohledu na R původního kmene.

„Podle mých zjednodušených výpočtů by měl nový kmen v naší populaci při současných podmínkách převážit cca za 60 dní, tedy přibližně za dva měsíce, zhruba to odpovídá i situaci v Británii,“ míní Berec.

„Model také předpovídá, že pokud nebude hodnota R nového kmene držena pod 1, dojde k vlně nového kmene. Tato samostatná vlna nového kmene se však může a nemusí v celkovém počtu nakažených projevit, může se projevit pouze jako velmi pomalé klesání aktuální vlny, vše závisí na vývoji hodnot R v budoucnu, tedy na změnách stupňů PES a rychlosti očkování,“ tvrdí odporník.

Podle něj, není důvod k větším obavám. Populace není vůči viru tak náchylná, jako byla pár měsíců nazpátek, velká část již covid-19 prodělala a další bude během následujících měsících již očkována.

„Snížení stupně PES případnou čtvrtou vlnu zvýrazní, rychlejší očkování naopak oslabí. Model nicméně naznačuje, že i kdyby se vlna nového kmene projevila v celkovém počtu nakažených jako opravdová vlna, bude s velkou pravděpodobností výrazně menší než vlna aktuální,“ popisuje.

EU se připravuje 

Podle Berce v současné době není namístě zavádět šestý stupeň PES. Zdůrazňuje ale jiné možnosti – například finančně motivovat firmy, aby se nebály posílat zaměstnance na testy, stejně jako finančně motivovat jednotlivce, aby se nechali testovat, hlásili kontakty a zůstávali v karanténě či izolaci, aniž by jim přitom hrozil výpadek příjmů. Další cestou je i co nejrychlejší očkování.

„Upřímně, pořád je obrovský potenciál v individuálním chování každého z nás. Vím, že je to už pro mnohé otravné, ale každý stále máme možnost volby – chovat se rizikově, nebo ne, a to i pokud jsme v práci. Tajně otevřené hospody ničemu nepomůžou,“ dodává vědec.

Ministerstvo zdravotnictví zatím nemá v plánu zavádět přísnější opatření kvůli nové mutaci koronaviru. Šéf resortu Jan Blatný uvedl, že je třeba pravidla harmonizovat napříč Evropskou unií. „Máme několik měsíců na to, abychom zásadně zareagovali. Zásadním zareagováním je udržování opatření, očkování a snaha co nejdříve proočkovat tu nejrizikovější populaci,“ dodal.

Rakousko a Německo již zavádí povinné chirurgické roušky nebo respirátory třídy FFP2 v obchodech a v MHD.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová sdělila, že Evropská unie zavede kategorie rizikových zemí, jejichž občani budou muset podstoupit test, pokud budou chtít vycestovat do zahraničí.

Podle dosud jištěných informací, by britská mutace neměla být odolná vůči očkování. „Dosud zjištěné změny v nové variantě koronaviru nejsou tak zásadní, aby unikaly adaptivní imunitní odpovědi jedince očkovaného aktuálními vakcínami proti covidu-19 a ohrožovaly jej onemocněním navzdory očkování,“ sdělil již dříve pro Seznam Zprávy virolog Libor Grubhoffer.

Mutace z Brazílie a JAR

Britská varianta SARS-CoV-2 ale není jedinou mutací, která se v poslední době vyskytla. Začátkem ledna se začaly objevovat informace o jihoafrické variantě označována jako 501. V2, která může být pro nás nebezpečnější než již zmíněná britská mutace.

Světová zdravotnická organizace popsala, že varianta z JAR obsahuje stejně jako takzvaný britský kmen viru například mutaci N501Y, kterou vědci spojují s možností snazšího šíření viru. Kromě toho by ale podle zatím nepotvrzených dat mohla způsobovat i větší virovou nálož, větší množství těžších případů mezi mladými a zvýšenou odolnost proti protilátkám.

Kromě toho může varianta z JAR snížit účinnost léčby pomocí plazmy od uzdravených pacientů.

„(Varianta) 501.V2 vykazuje podstatné nebo úplné vyhýbání se neutralizujícím protilátkám v plazmě z pacientů, kteří prodělali covid-19,“ napsal tým vědců ze tří jihoafrických univerzit.

Výzkumníci ve studii zveřejněné na platformě bioRxiv dodávají, že jejich zjištění „upozorňují na možnost další infekce i po prodělání covidu-19 a mohou předznamenat sníženou účinnost současných vakcín“. klinické testy určí jak jsou vakcíny účinné proti jihoafrické mutaci.

Před několika dny se opět objevila nová mutace a to konkrétně brazilská. Zatím se toho o ní příliš neví, jelikož ale obsahuje některé stejné mutace jako britská verze VUI 202012/01 a jihoafrická 20C/501Y.V2, vzbuzuje obavy, že by mohla i ona způsobovat zrychlení šíření viru nebo být odolnější proti protilátkám.

Zdroj: www.seznamzpravy.cz

 

I naočkování mohou šířit nákazu- varuje expert

0

Očkovaný člověk, nemá žádnou jistotu, že nebude přenášet korovirus na další osoby. Na toto riziko upozornil v listu The Daily Telegraph, profesor Jonathan Van-Tam, zástupce šéfa zdravotní služby v Anglii. Proto by lidé, kteří sice již podstoupili očkování, měli i nadále dodržovat předepsaná omezení.

Profesor Van-Tam podotknul, že stále není dokázané zda očkovaný člověk může virus nadále přenášet nebo ne. „I poté, co jste dostali obě dávky vakcíny, můžete tedy přenést covid na někoho jiného a šíření koronaviru bude pokračovat,“ napsal.

Pokud očkovaní přestanou dodržovat opatření proti koronaviru, z důvodu že jsou sami již chráněny, mohou ohrozit další lidi, kteří se ještě nenechali naočkovat. „Ať už jsme tedy očkovaní, nebo ne, prozatím musíme nadá­le postupovat podle pokynů,“ zdůraznil.

Van-Tamovo varování přišlo v době, kdy počet Britů, kteří dostali první dávku vakcíny, překročil hranici 5,8 milionu.

Zdroj: covid2019.cz

 

Slánská nemocnice hlásí „dosud nevídanou“ agresivitu šíření britské mutace.

0

Slánská nemocnice bojuje s nedostatkem personálu kvůli covidu-19. V současné době je nejvíce zasažená za celou dobu pandemie. Nemocnice v pondělí uvedla, že se jedná o tzv. britskou mutaci.

V prvních týdnech nového roku se v nemocnici nakazilo 65 zdravotníků, především z klíčových oddělení. „Laboratorní vyšetření potvrdilo, že dosud nevídanou agresivitu šíření korovaviru mezi personálem Nemocnice Slaný má na svědomí tzv. britská varianta viru SARS-CoV-2,“ uvedla v pondělí nemocnice na webu.

V nemocnici pracuje celkem 400 zdravotníků, zahrnuje to ale například i farmaceuty a laboranty.

„Nemocnice Slaný je dnes skutečně na hraně svých možností – denně dostávám informace o dalších nakažených sestrách a lékařích,“ popisoval minulý týden ředitel nemocnice Štěpán Votoček.

Dále dodal, že část oddělení, například interní jednotka intenzivní péče a rentgen, fungují v nouzovém režimu a uzavřena byla také řada ambulancí. „Bez pomoci armády a dobrovolníků by se zhroutila i lůžková péče,“ dodal Votoček.

Britská mutace se šíří mnohem rychleji než běžná varianta. Jan Blatný ministr zdravotnictví v pondělí uvedl, že hlavní je, aby ČR měla vždy dostatečnou kapacitu v nemocnicích.

To je také důvod, proč se stalé nerozvolňuje.

Blatný dále naznačil, že v případě dalšího šíření je možné zpřísnit. Například by nebyl umožněn styk se širší rodinou nebo by se zastavila výroba v podnicích, přiznal však, že moc dalších opatření, které by šlo přidat, už není.

Mutace viru nevzbuzují obavy nejen v ČR. Steffen Steibert mluvčí německého kabinetu v pondělí varoval, že lidé musí být připraveni na rychlé šíření nakažlivější mutace. Situaci přirovnal k „temnému mraku“. Podle Institutu Roberta Kocha bylo v zemi dosud zjištěno 70 pozitivně testovaných na novou mutaci koronaviru, které byly poprvé odhaleny v Británie a v Jihoafrické republice.

Uvolňování protiepidemických omezení se tak vzdaluje a hromadné očkování se stále více stává závodem s časem, napsala agentura DPA.

Zdroj: www.novinky.cz

Na větších přechodech z ČR do Bavorska se čekají fronty. Neuvěříte proč tomu tak je!

0

Na větších hraničních přechodech z ČR do Bavorska se dnes budou pravděpodobně vytvářet fronty pendlerů, kteří jezdí každý den za prací a nezůstávají tam ani celý týden. Fronty se budou tvořit z důvodů přísných německých opatření. Největší kolony se podle informací ČTK dají čekat, stejně jako to už bylo o víkendu, v jihočeském Strážném, v Pomezí nad Ohří na Chebsku a v Železné Rudě na Klatovsku, kde budou na německé straně fungovat od 04:00 až 06:00 stanice, kde se budou provádět antigenní testy na covid-19. V pondělí jezdí nejvíce českých pracujících lidí do německých továren.

Němci od neděle pokládají ČR za vysoce rizikovou oblast a proto nařídilo testy na koronavirus každých 48 hodin. Sasko se dohodlo s Čechy na kompromisu a chce „jen“ dva testy na koronavirus týdně.

V příštích dnech by se měl počet odběrových stanic zvyšovat. Nová stanice na testování začne dnes od 4:00 na české straně v Pomezí na Ohří. V neděli ho zavedl i Karlovarský kraj, který navíc posiluje testy pendlerů v chebské nemocnici.

Testovací stanice by měly vzniknout i na přechodech v Železné Rudě na Klatovsku a Strážném na Prachaticku. To uvedl v neděli Andej Babiš na svých sociálních sítích.

Bavorsko dnes v 05:00 zahájí bezplatné rychlotesty pendlerů také na německé straně přechodu Železná Ruda v Bayerisch Eisensteinu. Do 09:00 se tam mohou testovat bez registrace. Okres Regen tak chce podpořit pendlery i regionální firmy. Mobilní stanice bude fungovat jen v pondělí.

Podle Zuzany Vintrové prezidentky Asociace pendlerů ČR, panuje mezi pendlery poměrně velká nervozita. Spolu s ministerstvy a vládou tlačí na bavorskou vládu, aby se snížil počet povinných testů pro pendlery. Dnes by spolu měli opět hovoří premiéři obou zemí. Podle Vintrové vinou častých povinných testů, které jsou „logisticky neproveditelné“, zkolabují obě strany příhraničí. Zhruba 60 000 čechů jezdí denně za prací do Německa. Pendleři zvažují, že kvůli tak přísným nařízením začnou marodit.

Zdroj: covid2019.cz

Pacient dostal vakcínu proti koronaviru. Po několika hodinách zemřel.

0

Policie a úřady vyšetřují smrt jednoho pacienta, který zemřel několik hodin po podání vakcíny proti covidu-19. Zatím není příčina smrti jasná. Také se neví zda úmrtí souvisí s očkováním. Pitva se bude konat až v pondělí.

Tímto případem se zabývá několik místních, státních i federálních úřadů. Pacient pocházel z okresu Placer County v Kalifornii, není ale známé jeho jméno, ani věk či pohlaví.

Kancelář šerifa sdělila pouze to, že se od čtvrtka vyšetřuje smrt člověka, kterému byla podána vakcína pár hodin před jeho úmrtím. Nebylo sděleno ani o kterou očkovací látku se jednalo zda od společnosti Pfizer, Moderna či jiné.

„Na jakékoliv závěry týkající se příčiny smrti je zatím brzy, čeká se na výsledek vyšetřování. Naše myšlenky míří k rodině zesnulého,“ uvedl úřad šerifa na facebooku. Dodal, že pacientovi na konci prosince vyšel pozitivní test na covid-19.

Tato zpráva o úmrtí vyvolala plno spekulací a obav mezi místními. „Opravdu se spoléhám na to, že vakcína ukončí tuto pandemii. Mám devítiměsíční dceru, kterou se snažím chránit. Nyní si myslím, že by se tomu mělo věnovat více výzkumů,“ svěřila se televizi CBS Sacramento obyvatelka Kalifornie Britni Tuckerová.

„Všichni zdravotníci jsou povinni hlásit jakékoliv nežádoucí účinky po očkování, i když s ním nemusí souviset,“ vysvětluje lékař Dean Blumberg.

Zdůrazňuje, že veškeré vakcíny prošly sérií klinických testů a až poté byly schváleny. Látka byla vyzkoušena na tisících lidech. V žádném případě nedošlo k úmrtí. Dodal však, že po očkování se může stát cokoliv.

Podle něj je příliš brzy na dělání závěrů. Příčina smrti není prozatím známa. Pitva proběhne až v pondělí.

Zdroj: covid2019.cz

 

Bude nové rouškovné vyšší nebo vůbec nebude?

0

Ministr zdravotnictví  Jan Blatný doporučuje, nošení respirátorů. Zajistit si zásoby respirátorů je ovšem velice drahá záležitost, proto je zde otázka kde na to lidé vezmou peníze a zda jim tedy vláda nevyšší rouškovné, pokud se bude opět seniorům vyplácet. Podle ministerstva vše závisí na na vyvinutí ekonomické situaci v příštích měsících.

Ministr Blatný v pátek vyzval Čechy, aby nosili respirátory FFP2. „Uvědomujeme si, že pořízení těchto respirátorů je finančně nákladné. Není potřeba nyní chodit do obchodů a vykupovat FFP2 respirátory,“ prohlásil. Pokud ale lidé můžou, měli by je už nyní nosit alespoň do obchodů a MHD.

Pokud by lidé dali na radu a kupovali by si pouze respirátory, pocítila by to jejich peněženka. Proto se neví kde nízkopříjmové skupiny, mezi které patří i většina seniorů, na to seženou peníze.

Ve hře je nyní další rouškovné. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na začátku týdne prohlásila, že pokud v tomto roce porostou ceny a lidé budou mít výdaje kvůli situaci ohledně koronaviru, navrhne další mimořádný příspěvek pro důchodce.

V prosinci každý důchodce obdržel od státu jednorázově pět tisíc korun. Respirátor je mnohem dražší a je nutné ho často měnit, proto by s touto částkou sotva vystačili. Redakce TN.cz proto oslovila ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), zda bude prosazovat vyšší příspěvek.

Úřad to sice nevyloučil, na takové otázky je ale podle něj ještě brzy. „Jsme teprve na začátku roku a případný návrh na další „rouškovné“ se bude odvíjet o vývoje ekonomických ukazatelů v příštích měsících,“ vysvětluje mluvčí MPSV Vladimír Dostálek.

Slovo rouškovné je v uvozovkách jak opakovaně zdůrazňovala Maláčová, nejednalo se o peníze určené na roušky ale o kompenzaci vysoké inflace a zvýšených nákladů.

Maláčová brzdí nadšení, rouškovné chce řešit až za několik měsíců!

Výše rouškovného a to, zda vůbec bude opět bude, není zatím jasné.  „Asi to bude zklamání, ale máme 19. ledna a ta diskuse bude na pořadu v létě, tak jako se vždy v létě diskutuje o valorizaci důchodů,“ řekla před několika dny v živém vysílání TV Nova Maláčová.

Zdroj: covid2019.cz

Blatný: Uvolňovat se nebude dříve než na začátku února

0

Vláda ve středu prodloužila nouzový stav do 14. února a spolu s tím i opatření proti koronaviru. První uvolnění by mohlo nastat na přelomu ledna a února, kdy by se daná část žáků mohla vrátit do škol. Otevřít by se mohl také provoz vleků. Na tiskové konferenci po jednání vlády to sdělil ministr zdravotnictví Jan Blatný.

„Nouzový stav je prodloužen do 14. února. Opatření zůstávají v platnosti nadále. V rámci krizového opatření byla provedena úprava, která umožňuje činnost jeslí,“ sdělil Blatný.

Podle něj by rozvolnění mohlo přijít na přelomu ledna a února. Do lavic by se vrátili žáci maturitních ročníků, malotřídek a také žáci celého prvního stupně.

„Cílem je, aby to bylo co nejdříve, musí to dovolit ale epidemiologická situace. Nestane se to dříve než 1. února,“ uvedl ministr. Vláda to podle něj bude řešit příští týden ve středu.

Také se jednalo o uvolnění lyžařských vleků. „Nevidíme z epidemiologického hlediska problém ve vlastním provozu vleků. Je ale potřeba zajistit, aby otevření vleků nezpůsobilo mobilitu lidí v zemi,“ uvedl.

Ovšem ani k tomu nedojde dřív něž na přelomu ledna a února.

Právě návrat části žáků do škol a otevření lyžařských areálů byla jedna z podmínek komunistů k tomu, aby podpořili prodloužení nouzového stavu, o čemž ve čtvrtek jednala Sněmovna.

Nakonec prošel právě návrh KSČM na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vláda chtěla do 21. února.

Zdroj: www.novinky.cz

 

 

Lyžařská střediska by se mohla brzy otevřít.

0

Pokud to epidemiologická situace dovolí, mohly by se na přelomu ledna a února otevřít lyžařské areály. Ve Sněmovně to před poslanci sdělil ministr zdravotnictví Jan Blatný.

„Lyžařská centra otevřou tak brzo, jak to jen půjde. Musí to ale dovolit epidemiologická situace. Jestli chcete slyšet nějaké datum, tak to může být na přelomu ledna a února. Je zájmem, aby tato část podnikatelů nebyla znevýhodněna,“ uvedl ministr před poslanci.

Obnovení zimních areálu i ubytovacích služeb byla jedna z podmínek, které si stanovili komunisté k podpoření prodloužení nouzového stavu.

Podle poslanců KSČM uzavření nefunguje a vláda by proto měla nastavit protiepidemická pravidla. „Je namístě, aby vláda řekla, zda je připravena skiareály ještě v této sezoně otevřít,“ uvedl ve čtvrtek komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

Již dříve provozovatelé skiareálů a také zástupci cestovního ruchu a sportu žádali o otevření středisek. Každý další den kdy jsou zavřeny, je to podle nich fatální. A pokud by byl začátek provozu až od poloviny února by jejich situaci už nepomohlo.

Skiareály mohly v aktuální zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle Asociace horských středisek jednu až 1,2 miliardy korun

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka je v ČR 450 lyžařských středisek, který  do státního rozpočtu přinášejí zhruba 13 miliard korun ročně. Zaměstnávají 45 000 převážně místních obyvatel.

 

Zdroj: covid2019.cz

Děti na 1. stupni se vrátí do škol, požaduje KSČM za prodloužení nouzového stavu

0

Komunisté podpoří návrh o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů, ovšem pouze pod podmínkou, že se žáci 1. stupně, posledních ročníků základních škol a studenti maturitních ročníků vrátí do škol 1. února. Novinářům to řekl komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

Podle něj jde o nepřekročitelnou podmínku. Další podmínkou jsou i úpravy fungování lyžařských středisek, především o jarních prázdninách.

KSČM chce s vládou nadále projednat rozvolnění provozu obchodů a služeb a také chce projednat zákaz nočního vycházení. O podmínkách podle Ondráčka komunisté informovali příslušné ministry a jednali o nich i s premiérem Andrejem Babišem.

Podle předsedy sněmovního klubu Kováčika musí ve čtvrtek ve Sněmovně zaznít jasné přísliby splnění podmínek jeho strany. Aby se mohlo kontrolovat jejich dodržení, chtějí komunisté zkrátit dobu prodloužení nouzového stavu.

Zda vláda podmínkám KSČM vyhoví, je zatím jen ve hvězdách. Nejspíše se o tom bude nadále jednat.

Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová uvedla, že je návrat žáků prioritou resortu. „Jsme si ale vědomi toho, že návratem žáků 1. stupně dojde ke zvýšení počtu sociálních kontaktů. Proto pokud má být toto opatření provedeno již v tuto chvíli, je nutné jej vykompenzovat opatřeními v jiné části společnosti či ekonomiky, například v průmyslu nebo ve firmách,” sdělil Novinkám.

Vláda chce navrhnout prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů. Komunisté jsou ochotni podpořit jeho prodloužení do 14. února.

zdroj: www.novinky.cz