Domů Nezařazené Zásoby na týden i měsíce. Jak jsou kraje připraveny na nový nástup...

Zásoby na týden i měsíce. Jak jsou kraje připraveny na nový nástup covidu

174
0

Jak dlouho krajům vydrží železné zásoby roušek v případě druhé vlny? V některých krajích jsou nachystaní na několik měsíců, jinde pomůcky dojdou za týden.

Zásoby roušek, které do svých skladů nakoupil Olomoucký kraj, vystačí jen na několik dní. „Olomoucký kraj má zásoby OOP téměř na jeden týden,“ řekla Seznam Zprávám Eva Knajblová, mluvčí Olomouckého kraje. O něco lépe jsou na tom tamní nemocnice – těm by roušky měly vydržet jeden až dva měsíce.
Praha, která je v semaforu České republiky vyznačená zelenou barvou, a spadá tedy do prvního stupně pohotovosti, má zásoby na jeden měsíc. Podle tiskového mluvčího magistrátu Víta Hofmana je v tuto chvíli v zásobě 800 tisíc roušek. Respirátory nejvyšší kvality, tedy FFP3, nemá ale hlavní město žádné.

Seznam Zprávy oslovily všechny kraje, aby zjistily, jak se připravují na případnou podzimní vlnu onemocnění a jak velké jsou jejich „železné“ zásoby ochranných prostředků. Stejné informace si od hejtmanů vyžádala i nově zřízená Rada vlády pro zdravotní rizika pod vedením premiéra Andreje Babiše.

V některých krajích mají zásoby jen na týdny, v jiných na měsíce. Ani jeden kraj však nepředpokládá, že by měly zásoby vydržet déle než tři měsíce.
V Moravskoslezském kraji, do kterého patří momentální ohnisko nákazy a jeden z nejpostiženějších okresů Frýdecko-Místecko, mají 417 tisíc roušek a 58 tisíc respirátorů FFP2.

„Tyto zásoby má kraj pro první chvíle nějaké akutní potřeby a navíc pouze pro příspěvkové organizace v rámci sociálních služeb. Tyto zásoby by měly zažehnat první kritické chvíle, pak v případě nouzového stavu budeme využívat státních dodávek nebo budeme komerčním způsobem nakupovat jinde podle potřeby,“ vysvětluje situaci v kraji Miroslava Chlebounová, mluvčí Moravskoslezského kraje.

Facebook komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno